3 marca 2016 · Blog

5 tricków na optyczne powiększenie powierzchni mieszkania

Jak wynika z corocznych badań rynku mieszkaniowego, najbardziej poszukiwane są na nim nieduże mieszkania, kawalerki nazywane też mikroapartamentami. To inwestycje dobre jako pierwsze życiowe lokum dla singla lub pod wynajem. Warto więc przy ich kupnie zastanowić się, w jaki sposób możemy optycznie powiększyć dostępną nam przestrzeń mieszkalną.

Funkcjonalność

Jak zmieścić potrzebne nam przedmioty na małej przestrzeni? Postawmy na funkcjonalność, a więc na składane łózka, które w ciągu dnia mogą służyć za kanapę, pojemne szafki z dobrze zaprojektowanym i przemyślanym systemem przechowywania, składane krzesła, stoły lub biurka. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku naprawdę małych mieszkań warto zdecydować się na meble wykonywane na zamówienie – są nieco droższe niż oferta dostępna w sklepach, ale rzeczywiście będą wykorzystywać w pełni każdą przestrzeń.

Praktyczny przedpokój

Minimalizm

Drugie ważne hasło przyświecające zyskiwaniu przestrzeni życiowej to minimalizm. Ograniczamy więc ozdoby i elementy wyposażenia domu do minimum, rezygnując np. z dywanu zakrywającego całą podłogę czy tzw. „durnostojek” zajmujących miejsce na półkach. Lepiej dobrać jeden charakterystyczny szczegół dekoracyjny, który nada charakteru całemu pomieszczeniu, a pozbywając się zbędnych przedmiotów zyskujemy też czas poświęcany na porządki. Zaoszczędzimy również miejsca przy oknach, decydując się zastąpić firanki lub zasłony lekkimi, jasnym roletami lub żaluzjami.

Nowoczesny projekt kuchni

Rozjaśnienie

Umiejętnie dobrane oświetlenie i jasna kolorystyka na ścianach i suficie całego mieszkania potrafią optycznie powiększyć nawet najmniejsze wnętrza. Warto więc już na etapie urządzania pomyśleć o lampach, przede wszystkim punktowych, podświetlających ściany czy wnęki. Powiększymy głębię stosując również oświetlenie wewnątrz oszklonych regałów. Dobrym sposobem na rozjaśnienie mieszkania, po które coraz częściej i odważniej sięgają nowoczesne osoby, jest podłoga z desek o jasnym kolorze lub wykonana z żywicy epoksydowej, dużo łatwiejszej w sprzątaniu niż tradycyjne panele lub klepka. Z kolei sufit jaśniejszy od koloru ścian optycznie podwyższy całe pomieszczenie.

Pokój w stylu skandynawskim

Lekkość

Ciężkie, masywne meble wyglądają dobrze tylko w obszernych wnętrzach. Jeśli chcemy powiększyć przestrzeń, wybierzmy więc lekkie, ażurowe regały, półki na książki zawieszone na ścianach i proste wzornictwo w stylu skandynawskim. Wysokie meble podwyższą optycznie pomieszczenie, a w części szaf z przesuwanymi drzwiami można zamontować lustra, także zwiększające wrażenie przestronności.

Sypialnia dla młodego człowieka

Iluzje wzorów

Jeśli chcemy zastosować w mieszkaniu wzory, zastanówmy się które z nich pozytywnie wpłyną na uzyskanie wrażenia przestrzenności. Jeśli więc mamy do dyspozycji wąskie pomieszczenie, zastosujmy poszerzające je poprzeczne pasy na podłodze i podwyższające pionowe pasy na ścianach. Małe wzory o jasnych barwach również dają uczucie optycznego powiększenia, a optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie szkła, bieli oraz prostych czarnych linii, nie tylko poszerzające wnętrze, ale też bardzo eleganckie.

Projekt sypialni

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się:

Facebooktwitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dziękujemy za kontakt.

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy za kontakt.

O projekcie

Jak wynika z corocznych badań rynku mieszkaniowego, najbardziej poszukiwane są na nim nieduże mieszkania, kawalerki nazywane też mikroapartamentami. To inwestycje dobre jako pierwsze życiowe lokum dla singla lub pod wynajem. …

Cały opis projektu

Kategoria

Miejsce realizacji

Data realizacji

Metraż obiektu

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x