14 czerwca 2016 · Blog

Na czym polega praca projektanta wnętrz?

drewniane-wnetrze

Czy znacie ten stan: przeglądacie dziesiątki projektów, które dostępne są na popularnych serwisach i blogach wnętrzarskich? Mnóstwo mniej lub bardziej idealnych waszym zdaniem propozycji, setki ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrz, a ciągle nie wiecie co wybrać. Wszystko z nadmiaru, który powoduje wprost mętlik w głowie i przesyt. I choć samodzielne projektowanie wnętrz stało się w ostatnich latach bardzo popularne i powszechne, a ludzie sypią różnorodnymi pomysłami jak z rękawa, łatwiej jest zepsuć wygląd wnętrza, niż stworzyć coś naprawdę wyjątkowego… Dlatego aby uniknąć nieestetycznych i nie do końca udanych projektów, warto zatrudnić projektanta wnętrz.

Architekt wnętrz – kto to taki?

biala-sypialnia

Niejednokrotnie słysząc pojęcie architekt wnętrz, czy też zamiennie projektant wnętrz zastanawiamy się, kim tak naprawdę jest przeciętny przedstawiciel tego właśnie zawodu oraz jakie umiejętności powinien on posiadać i jakie wymagania spełniać. Odpowiedź nie jest wcale aż tak jednoznaczna i prosta. Najczęściej wymaga się od kandydatów na to właśnie stanowisko, by posiadali wykształcenie wyższe z zakresu architektury, projektowania wnętrz lub z kierunku pokrewnego. Jednak nie jest to absolutny wymóg, bowiem ten rodzaj specjalności nie jest zawodem licencjonowanym, czy regulowanym, przez co aby uprawiać go nie jest prawnie wymagane, by uzyskać dyplom którejś ze wzmiankowanych uczelni. Próbując sił w tym właśnie zawodzie istotną kwestią jest posiadanie ponadprzeciętnego zmysłu estetycznego, jak i wyobraźni przestrzennej. Bezcenna jest także znajomość zagadnień z zakresu nauk technicznych, architektury, czy urbanistyki. Bezwzględnie konieczna jest szeroka wiedza dotycząca różnych dziedzin sztuki, jak i umiejętność łączenia różnych elementów tej sztuki dotyczących.

drewniana-lazienka

Dobry architekt wnętrz powinien posiadać też wiedzę z zakresu rynkowych ofert dotyczących rozmaitych materiałów wykończeniowych, typu farby, tapety, panele, itp. Bezcenna jest ponadto umiejętność doboru odpowiedniego oświetlenia, faktury, koloru i wszelkich elementów jakie wchodzą w skład całości dekorowanego wnętrza, dzięki którym stworzona zostaje spójna i wyjątkowa całość. Bezwzględnie zatem od osoby zajmującej się profesjonalne projektowaniem wnętrz wymaga się kreatywności, wiedzy oraz świetnego planowania. Z uwagi na specyfikę pracy, warunkiem koniecznym jest jednocześnie stuprocentowe zorientowanie na potrzeby Klienta.

Studia na kierunku architektury wnętrz

roslina-w-pokoju

Choć jak już wspomnieliśmy, studia z zakresu architektury wnętrz nie są wymogiem, jednak dają one solidną i bardzo rozległą wiedzę potrzebną w zawodzie. Studenci poznają bardzo szeroki wachlarz umiejętności oraz wiedzy niezbędnej w późniejszej pracy. To wiedza i umiejętności z zakresu zarówno przedmiotów ogólnych (m.in. historia sztuki, rozważania o kulturze, zagadnienia sztuki współczesnej, estetyka, media elektroniczne, ergonomia, prawo autorskie, podstawy fotografii, historia wzornictwa), jak i przedmiotów ogólnoplastycznych i kierunkowych (rysunek, rzeźba, malarstwo, reżyseria barwy i przestrzeni, psychofizjologia widzenia, perspektywa i aksonometria, liternictwo, kompozycja brył i płaszczyzn, materiałoznawstwo, projektowanie wstępne, budownictwo z elementami rysunku projektowego, historia wnętrz, historia mebla, pracownia artystyczna). Studia te umożliwiają wybór różnych specjalności, chociażby interesującego nas projektowania wnętrz, projektowania mebla, czy projektowania wystaw.

Niecodzienny zawód dla wyjątkowych osób.

szara-lazienka

Decydując się na pracę projektanta wnętrz liczyć trzeba się z tym, iż poza posiadaniem określonych umiejętności jakie są przynależne do stricte technicznych i zawodowych kwalifikacji, bezwzględnie konieczne jest wykazywanie określonych cech osobowości. Tym samym poza zdolnością łączenia stylów, dobierania odpowiednich materiałów itd., warunkiem niezbędnym jest posiadanie zdolności interpersonalnych, takich jak chociażby umiejętność dostosowania się do potrzeb Klientów, ich gustu, wymagań. Wszystko po to, by spełnić wymogi odpowiadające indywidualnym preferencjom Klienta.

Praca architekta wnętrz w praktyce.

stylowa-sypialnia

Tyle teoria. Jak jednak wygląda praktyka? W jaki sposób realizowane są zlecenia i projekty przez dekoratorów? Można pokusić się o stwierdzenie, że wszystko zaczyna się od głowy, a w zasadzie od pracowni, gdzie powstają różnorodne pomysły na zrealizowanie określonego przez Klientów zadania. To pierwszy etap z kilku, jakimi musi podążać architekt wnętrz. Na tym etapie następuje zapoznanie się z Klientem i jego potrzebami, a także z przestrzenią, jaką otrzymało się do zagospodarowania. Każdy dekorator opracowuje wstępny projekt, który następnie przedstawiany jest zleceniodawcy oraz poddawany ocenie i zatwierdzeniu z jego strony. Jeśli propozycja nie przypadnie do gustu, wówczas konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian oczekiwanych przez Klienta. Po akceptacji projektu następuje już etap właściwy jakim jest przystąpienie do jego realizacji. Tu niezbędna jest współpraca z wieloma fachowcami z różnego zakresu, tak by w efekcie końcowym doprowadzić do zmiany stylu pomieszczenia, czy nadania mu odpowiedniego wyglądu i charakteru, a także wyrazistości. Dzięki pracy dekoratora konkretne pomieszczenie niejednokrotnie ulega spektakularnym wprost metamorfozom dzięki użyciu rozmaitych środków od umeblowania poczynając, poprzez dobór koloru ścian, na materiałach wykończeniowych oraz elementach dekoracyjnych kończąc.

nowoczesne-wnetrze

Praca architekta wnętrz jest wyjątkowo trudna i wymagająca. Musi on nie tylko potrafić ładnie urządzić i wyposażyć wnętrze, ale i posiadać bardzo fachową i rzetelną wiedzę. Tym samym wymaga ciągłego doskonalenia swojego warsztatu, śledzenia nowoczesnych trendów, jak i czerpania inspiracji z nowoczesnych technologii oraz produktów.

Własna firma i pracownia

biale-biuro

Większość z dekoratorów wnętrz preferuje samo zatrudnienie i posiadanie własnej firmy. O ile formalności nie stanowią dziś żadnego problemu, o tyle trudności nastręczyć może zdobycie własnych Klientów oraz odpowiedniej renomy. Pierwszą jednak i zasadniczą potrzebą jest wyposażenie swojej pracowni w odpowiedni sprzęt i niezbędne programy komputerowe, dzięki którym możliwe będzie stworzenie projektów na odpowiednim poziomie. Posiadanie tego rodzaju programów pozwala między innymi na przedstawienie swojemu Klientowi projektu i jego wizualizacji, tak, by mógł on zobaczyć przyszły wygląd danego pomieszczenia. Do podstawowych warunków wykonywania tego rodzaju zawodu należą przede wszystkim plastyczne uzdolnienia oraz estetyczna wrażliwość. Jednak poza „warsztatem” i zdolnościami czysto osobniczymi musi on posiadać pracownię, dzięki której stworzy projekt marzeń niejednego Klienta. Pod ręką musi mieć on zatem różnorodne wzorniki, próbki tworzyw, przybory, materiały plastyczne, katalogi, czy odpowiednią literaturę.

Kto może zatrudnić architekta wnętrz?

salon-beton-architektoniczny

Projektant wnętrz może zostać wynajęty do pracy przez rozmaite podmioty, poczynając od osób prywatnych, na firmach kończąc. Tym samym jego projekty mogą trafić do różnorodnych wnętrz typu hotele, banki, kina, prywatne mieszkania i domy, biura, etc. Zadaniem architekta wnętrz jest nie tylko stworzenie odpowiedniego projektu, ale i nadzorowanie wszelkich prac, jakie mają przynieść odpowiedni efekt końcowy. Rolą osoby wykonującej ten zawód jest również tworzenie form małej architektury, w tym użyteczności publicznej, a także znaków informacji wizualnej, jak i przestrzeni wystawowych dla różnorodnych imprez handlowych oraz promocyjnych. Dzięki temu zyskamy chociażby idealny plac zabaw, czy nowoczesny projekt wystawy targowej.

Czym powinny cechować się pomieszczenia stworzone przez profesjonalistę?

drewniana-jadalnia

Zatrudniając architekta wnętrz Klient liczyć może na to, iż wnętrze jakie stworzone zostanie przez profesjonalistę będzie cechować się wieloma podstawowymi elementami. Wśród nich najważniejsze są: funkcjonalność, estetyka i wygoda. Dekorator stawia również na nowoczesność, design oraz wszechstronność, choć to zaledwie niektóre z funkcji wnętrz, jakie pozostają pod czujnym okiem specjalisty. Dlatego też realizując projekt, architekt wnętrz zawsze zwróci odpowiednią uwagę na charakter obiektu, ustalenie kolorystyki, oświetlenia, wzornictwa, faktury, wyposażenia meblowego, dekoracje, itp. Tu liczą się jednakowo użyteczność i ergonomia, jak i logiczne myślenie.

Samodzielna praca wymagająca kontaktów z ludźmi.

bialy-salon

Choć większość z architektów wnętrz może pochwalić się samodzielną pracą, bardzo indywidualną i niezależną, jednak nie jest tak do końca… Przede wszystkim jest to bowiem praca wymagająca olbrzymiej współpracy z osobami pracującymi w innych zawodach. Przy okazji musi też odwiedzać rozmaite miejsca typu cepelie, galerie, fabryki, etc., jak i konsultować swoje projekty z fachowcami z różnych dziedzin. Również kwestia kontaktów z Klientem może układać się różnie. Najważniejsze jest jednak znaleźć z nim wspólny mianownik i nawiązać porozumienie, co ułatwi niejednokrotnie przekonanie Klienta do własnych racji.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się:

Facebooktwitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dziękujemy za kontakt.

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy za kontakt.

O projekcie

Czy znacie ten stan: przeglądacie dziesiątki projektów, które dostępne są na popularnych serwisach i blogach wnętrzarskich? Mnóstwo mniej lub bardziej idealnych waszym zdaniem propozycji, setki ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrz, …

Cały opis projektu

Miejsce realizacji

Data realizacji

Metraż obiektu

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x