20 września 2017 · Blog

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Coraz więcej osób, urządzając wnętrze mieszkania czy domu, decyduje się na nawiązanie współpracy z architektem wnętrz. Wynika to z tego, że wielu z nas nie ma dobrej wyobraźni przestrzennej, a chce, by nowe lokum wyglądało perfekcyjnie i jego wygląd łączył się z idealną funkcjonalnością. Poszukując odpowiedniej osoby, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Najważniejsze to mieć dobre źródło informacji

Jeżeli chcemy znaleźć dobrego architekta wnętrz, przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie szukać. Pierwszym i najważniejszym źródłem informacji są nasi znajomi. Być może mają już na koncie doświadczenie w poszukiwaniu projektanta i mogą nam polecić kogoś sprawdzonego. Warto jednak wybrać tych, którzy mają podobny gust do naszego. Drugą istotną skarbnicą wiedzy może być Internet. Należy jednak uważać na opinie, umieszczane na forach wnętrzarskich oraz blogach. Pamiętajmy, że istnieje takie zjawisko jak marketing szeptany. Firmy, dane podmioty, płacą podstawionym klientom za pozytywne opinie na ich temat. Musimy być zatem bardzo ostrożni. Innym interesującym źródłem są targi meblarskie lub wnętrzarskie. Warto uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, ponieważ dowiemy się co nieco o nowinkach i trendach w projektowaniu wnętrz oraz uzyskamy namiary na ciekawych architektów. W poszukiwaniu dobrego architekta wnętrz możemy także sięgnąć po czasopisma o urządzaniu mieszkań i domów. Najczęściej artykuły do nich tworzą profesjonaliści, zamieszczając wizualizacje i zdjęcia swoich projektów, a także adresy pracowni oraz telefony kontaktowe.

najlepszy projekt wnętrz

Sprawdź portfolio architekta wnętrz

Jeżeli już znajdziesz kilku projektantów i zdobędziesz ich adresy oraz numery telefonów, powinieneś przejść do drugiej fazy selekcji. Istotnym elementem prezentacji każdego architekta wnętrz jest jego portfolio. Powinno ono w skondensowanej formie przedstawić działalność danego projektanta. Najczęściej portfolio obejmuje zbiór zdjęć lub wizualizacji, przedstawiających zrealizowane projekty danego architekta, wraz z ich opisem. Co jest istotne przy ocenie portfolio? Przede wszystkim różnorodne portfolio świadczy o tym, że wybrany przez nas architekt odnajduje się w wielu stylach, a zatem łatwo dopasowuje się do wymagań i potrzeb klienta. Zwróćmy też uwagę czy projektant zamieścił na stronie wizualizacje lub zdjęcia. Fotografie oraz wizualizacje przesądzają o wiarygodności projektu, ponieważ świadczą o tym, że sprawdził się on w praktyce i został już zrealizowany. Sprawdźmy też jaki styl preferuje wybrany architekt wnętrz, czy pokrywa się on z naszymi upodobaniami.

dobry projekt architekta wnętrz

Cechy dobrego projektanta wnętrz

Zastanówmy się również jakie cechy powinien mieć dobry architekt wnętrz. Idealny projektant musi przede wszystkim cechować się otwartością na ludzi, z którymi współpracuje oraz na nowe trendy i rozwiązania w architekturze. Konieczne jest również żeby był kreatywny, twórczy – powinien umieć tworzyć nowe formy, a nie wyłącznie odtwarzać znane już rozwiązania. Kolejną cechą jest znajomość podstawowych zasad i tradycyjnych metod. Zawód architekta wnętrz jest związany zarówno z pracą twórczą, jak i techniczną Dobry projektant musi zatem posiadać odpowiednią wiedzę, wykształcenie i doświadczenie. Tworząc doskonałe przestrzenie, osoba wykonująca ten zawód nie może również zapominać o funkcjonalności wnętrza. Mieszkanie czy dom pełni głównie funkcję użytkową i ładny wygląd nie może ustępować jego praktycznemu wykorzystaniu. W kwestii samego projektowania, należy również wskazać, że architekt wnętrz powinien posiadać ogromną empatię. Pracuje bowiem z ludźmi i dla ludzi, dlatego konieczne jest by dobrze poznał klienta. Projekt wnętrza powinien bowiem uwzględniać osobiste cechy mieszkańców danego miejsca. Ostatnią z istotnych cech jest umiejętność perfekcyjnej organizacji pracy. Architekt musi być punktualny, solidny oraz traktować projekt z zaangażowaniem.

kuchnia od architekt wnętrz

Zaczynamy współpracę – o czym należy pamiętać?

Zatem wybraliśmy odpowiednią osobę, która stworzy dla nas piękne wnętrze. Ostatnim etapem tej „rekrutacji” jest ustalenie szczegółów wykonania zlecenia. Pamiętaj, aby wyjaśnić i uzgodnić każdy, najdrobniejszy szczegół. Musimy ustalić termin, cenę, zakres prac, niezbędnych materiałów i tak dalej. Dobry architekt wnętrz będzie próbował nas poznać, by potem dopasować wygląd wnętrza do naszej osobowości. Istotnym pytaniem w kwestii poszukiwań dobrego projektanta jest również to, czy wybierając odpowiednią osobę, powinniśmy wziąć pod uwagę cenę usług. Odpowiedź brzmi – niekoniecznie. Wysoka cena za pracę projektanta nie musi oznaczać wysokiej jakości świadczonych usług. W tym zakresie istnieje reguła, której należy się trzymać – nie sztuka stworzyć piękne wnętrze przy użyciu drogich materiałów, sztuką jest wykorzystać tańsze elementy i stworzyć z tego coś wyjątkowego. I taki powinien być dobry architekt.

Popularność usług projektantów wnętrz nieustannie wzrasta. Wydaje się, że ta wzrostowa tendencja będzie stałym zjawiskiem. Zatrudnienie architekta nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla bogaczy, ludzi z wyższych sfer. Każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Wybierając odpowiednią osobę, warto jednak pamiętać o powyższych zasadach.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się:

Facebooktwitter
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dziękujemy za kontakt.

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy za kontakt.

O projekcie

Coraz więcej osób, urządzając wnętrze mieszkania czy domu, decyduje się na nawiązanie współpracy z architektem wnętrz. Wynika to z tego, że wielu z nas nie ma dobrej wyobraźni przestrzennej, a …

Cały opis projektu

Miejsce realizacji

Data realizacji

Metraż obiektu

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x