Piękna kanapa to podstawa w każdym salonie. Co jednak, jeśli z najróżniejszych powodów nasz mebel przestał zachwycać? Jego wzór stał się niemodny, albo zwyczajnie opatrzył się nam? Być może wiele osób odpowiedziałoby, że jest to powód do wymiany kanapy na nową, jednak niekoniecznie musimy postąpić od razu właśnie w ten sposób. Po pierwsze – ze względów ekonomicznych – nie każdy dysponuje środkami, które wystarczą na zakup nowego mebla, po drugie – ze względów sentymentalno – praktycznych – wiele osób ceni swoje kanapy z uwagi na komfort, wygodę oraz idealne wkomponowanie we wnętrze. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak odświeżyć wygląd swojej kanapy za pomocą kilku prostych trików. Być może nie będzie to nic odkrywczego, jednak z pewnością wniesie sporo świeżości nie tylko do kanapy, ale i całego salonu.

Zmień wystrój za pomocą zmiany pokrowca!

Pierwszą możliwością jaką możemy zastosować jest wymiana pokrowca lub zakup tkaniny na nowe obicie. Nie jest to jednak najłatwiejsza opcja. Po pierwsze nie na wszystkie kanapy znajdziemy odpowiedni rozmiarem pokrowiec. Możemy jednak pokrowiec taki uszyć sami lub zlecić to krawcowej. Druga opcja to obicie tkaniną, co wymaga oddania kanapy w ręce tapicera. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest kapitalnym sposobem na całkowite odmienienie wyglądu kanapy. Dzięki temu zabiegowi wyglądała będzie ona jak zupełnie nowa i cieszyć będzie swoim odmiennym wyglądem.

Szale, pledy, koce – niezliczone możliwości aranżacji

Jeśli nie chcemy aż tak radykalnej zmiany, jak ta wspomniana powyżej, możemy posłużyć się sztuczką starą jak świat, czyli nakryciem sofy lub kanapy stylowym pledem, eleganckim szalem, czy oryginalnym kocem. Nie musimy decydować się na rozkładanie ich wzdłuż siedziska. Ten sposób jest już dawno passe, choć ma z pewnością swój urok oraz przede wszystkim wartość praktyczną. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się nonszalancko przerzucić nasz koc, czy kolorowy pled przez oparcie kanapy lub położyć ładny, rzucający się w oczy koc. To ciekawy element ozdobny, który jest na tyle charakterystyczny, iż nada pomieszczeniu ciekawego wyglądu.

Poduszki – łatwy sposób na odświeżenie wyglądu salonu

Bardzo częstym sposobem na zmianę wyglądu kanapy jest dorzucenie kilku poduszek. Tak naprawdę wystarczy zaledwie kilka sztuk, by całkowicie odmienić jej charakter. Wybór w tym zakresie jest naprawdę olbrzymi. Różnorodne desenie, wzory, faktury tkanin, czy barwy to olbrzymie atuty takiego właśnie wyboru. Choć to najłatwiejszy sposób, z pewnością dający najwięcej możliwości aranżacyjnych, dlatego też najprzyjemniejszy i najchętniej wybierany. Najłatwiejszy wybór mamy w momencie, gdy zaaranżować chcemy kanapę o gładkiej tapicerce – wystarczy dodać wzorzyste poduszki. W przypadku wzorzystej kanapy warto wybrać poduszki gładkie w tej samej kolorystyce co kanapa lub też w kontrastowej.

Łączenie elementów – ostatnia faza aranżacji wnętrz

Jeśli wybraliście któryś ze wskazanych sposobów na odświeżenie kanapy, nie musicie poprzestać tylko na nim. Ciekawe efekty daje łączenie ich ze sobą, eksperymentowanie z rozmaitymi elementami, mieszanie wzorów, faktur, etc. To ciekawy sposób na to, by zmienić nie tylko wygląd kanapy, ale i nadać całemu wnętrzu nowego, odmienionego kolorytu. Zatem zapraszamy do eksperymentowania i zabawy w dekoratora wnętrz.

Podobne wpisy